23 pomysły na prezent dla dzieci podróżników

Święta za pasem, właściwie już za moment, ale jest jeszcze troszkę czasu, żeby wybrać fajny prezent dla dziecka. Często zastanawiamy się co wybrać, skoro wszystko w dzisiejszych czasach jest na wyciągniecie ręki. Czasem nie wiemy, że produkt, który mógłby nas zainteresować w ogóle istnieje. Śpieszymy z pomocną listą propozycji prezentów dla małych podróżników. Dla dzieci lubiących podróże, dla dzieci marzących o podróżach i dla każdego, kto chce swoje dzieci zainspirować do poznawania świata:)

Zdziwicie się, że niektóre z tych rzeczy nie powstawały z myślą o dzieciach a okazuje się, że sprawiają wiele radości też dzieciom.

Zaczynamy.

Prezenty książkowe

 • Busem Przez Świat – Karol i Aleksandra Lewandowscy

Cała seria książek Oli i Karola Lewandowskich z bloga Busem Przez Świat. Ola i Karol od wielu wielu lat podróżują po świecie kolorowym busem, a ich opowieści są bardzo interesujące i inspirujące również dla dzieci. Dotychczas ukazały się:

    1. Busem Przez Świat – Wyprawa Pierwsza
    2. Busem Przez Świat – Ameryka za 8 dolarów
    3. Busem Przez Świat – Australia za 8 dolarów
    4. Busem Przez Świat – Alaska i Kanada
    5. Busem Przez Świat – Droga 66

Wszystkie  książki tej serii są do kupienia tutaj, w sklepie internetowym Oli i Karola.  Nie szukajcie ich w księgarniach – nie znajdziecie. Przy okazji polecam też kanał Oli i Karola na YouTube. Hania i Emil bardzo lubią oglądać ich filmy z podróży.

Dodam, że za każdym razem gdy kurier przynosi nową książkę Oli i Karola moje dzieci od razu zarządzają wspólne czytanie jej codziennie wieczorem:) To rewelacyjne 2w1: prezent dla dziecka i prezent dla rodzica;)

Emil z książkami Busem

 • Nela Mała Reporterka

Seria dedykowana dzieciom, myślę, że nikomu przedstawiać nie trzeba. Hania i Emil polubili bardzo Nelę i rzeczywiście czerpią dużo inspiracji i chęci poznawania świata:) Seria liczy już kilkanaście książek, premiera najnowszej – Nela w Krainie Orek, miała miejsce w listopadzie 2019 r.  Wszystkie książki Neli można kupić na przykład tutaj lub w Twojej lokalnej księgarni:)

Hania z ksiązką

 • Seria PODRÓŻOWNIK – Anna i Krzysztof Kobusowie

To małe książeczki, trochę przewodniki, trochę pamiętniki. Jest w nich miejsce na swoje wspomnienia, zapiski z wyprawy jak też informacje o konkretnych miejscach. Każdy podróżownik jest dedykowany konkretnemu kierunkowi, celowi podróży. Tutaj link do podróżowników. Do wyboru kilka tytułów:

    1. Podróżownik Chorwacja
    2. Podróżównik Egipt
    3. Podróżównik Turcja
    4. Podróżownik Wybrzeże Polski
    5. Podróżownik Warmia i mazury
    6. Podróżownik Tatry i Pieniny

Podróżownik

 • Przygoda z Polską – książeczka kreatywna

To propozycja dla młodszych dzieci. Książeczka aktywizująca, z zadaniami i kolorowankami. Jednocześnie jest źródłem informacji o Polsce, o legendach, miastach, budowlach. Wewnątrz znajdziecie też trzy modele budynków do złożenia. Po takiej lekturze każdy czytelnik ma chęć ruszyć w podróż:) Książeczkę kupicie tutaj.

 • Mapy wydawnictwa Dwie Siostry – Aleksandra i Daniel Mizielińscy

To jedna z tak bardzo znanych pozycji wydawniczych na rynku, że chyba nikomu nie trzeba przedstawiać tej książki. Jednak jeśli jakimś cudem nie wiesz o jej istnieniu, albo wiesz a nie macie jej w domowej biblioteczce – to jest właściwy moment i najwyższa pora aby ją kupić 🙂 Dotychczas powstało kilka wydań, polecam wybrać to najbardziej obszerne. Mapy są przepięknie wydane, każda mapa zawiera wiele informacji o miejscach, zabytkach, zwierzętach, kulturze, mieszkańcach pokazanych na przepięknych ilustracjach. My wracamy do Map bardzo regularnie. Dzieci odkryły wiele miejsc, które chcą odwiedzić. May można kupić na przykład tutaj

Książka mapy

 • Przewodnik – Polska Industrialna

To książka, która trafiła do Nas jako prezent urodzinowy i zachwyciła nas swoją treścią od razu 🙂  Z użyciem tej publikacji zaplanowaliśmy z Emilem nasz pierwszy tzw. roadtrip po Polsce, od miejsca do miejsca. W przewodniku znajdziemy sporo mało popularnych miejsc, które na pierwszy “rzut oka” nie kojarzą się z turystyką i zwiedzaniem, i to jest moim zdaniem moc tej publikacji. Ten przewodnik można kupić na przykład na stronie wydawnictwa Pascal.

Przewodnik

Na zdjęciu widzicie też coś dla rodziców:). Bo przecież Mikołaj nie tylko przynosi prezent dla dziecka, ale też prezent dla rodziców:) Jestem przekonana, że mamy (a może i tatusiów) ucieszy planner, który na pewno ułatwi planowanie Waszych wspólnych podróży i umiejscowienie ich w waszym terminarzu:) Dla chętnych link tutaj

 • Wyprawa pięciu mórz – Rodzina Nomadów

To książka o podróży z dzieckiem przez Europę. Trochę przewodnik, trochę poradnik. Pisana z myślą o dorosłych, ale i dzieci znajdą interesujące treści. W książce są bardzo fajne przemyślenia Igora, które pozwalają nam poznać dziecięcą perspektywę. Wewnątrz znajdują się też piękne mapy. Książkę kupicie przez internet tutaj.

Książka-wyprawa-5-mórz

 • Machiną przez Chiny – Łukasz Wierzbicki

Książka Łukasza Wierzbickiego opowiadająca historię prawdziwych podróżników podbiła moje dorosłe serce nie mniej jak serca moich dzieciaków. Dwóch szalonych podróżników wybrało się w latach 30-tych w podróż motocyklem do… Chin. Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak. Nie pytajcie dokąd i jakim środkiem transportu chcieli wybrać się Hania i Emil po lekturze tej ksiązki;) do kupienia na przykład tutaj.

 • Ocean to pikuś – Łukasz Wierzbicki

Historia Aleksandra Doby jest niewątpliwie bardzo inspirującą historią. Aleksander Doba nie ustaje w swoich wyprawach a teraz o jego przygodach przeczytać mogą najmłodsi w przepięknie wydanej książce autorstwa Łukasza Wierzbickiego “Ocean to pikuś”. Nawet jeśli nie chcesz przepłynąć oceanu kajakiem, ale chcesz pokazać upór, wytrwałość i pomysłowość, zainwestuj w to wydawnictwo 🙂 link tutaj.

 • Afryka Kazika – Łukasz Wierzbicki

Książka “Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego to propozycja z listy lektur szkolnych ale tak fantastyczna, że nie wyobrażam sobie tej listy prezentów bez tego wydawnictwa.

Ksiązki podróżnicze

 • Marek, chłopiec który miał marzenia

Jestem przekonana, że marka Kamińskiego nikomu przedstawiać nie trzeba. Tym samym myślę, że do kupienia tej książki nie trzeba wielu argumentów;) Jest fantastycznym źródłem inspiracji i punktem wyjścia do ciekawych rozmów. Do kupienia na przykład tutaj.

 • Damy, Dziewuchy, Dziewczyny – Anna Dziewit-Meller

Ta propozycja doskonale wpisuje się w trendy niesienia w świat wieści o dokonaniach kobiet. A te mają się czym pochwalić, również w dziedzinie podróży. Polecam na prezent dla dzieci. I gwarantuję, że i mama (i tata pewnie też) nie będzie się nudzić przy tej lekturze:)

książki podróznicze

Prezenty praktyczne

 • Mapa zdrapka

To prezent zarówno dla małych jak i dla dużych. Dla rodziców i dla dzieci:) Możecie na takiej mapie od razu zaznaczyć miejsca, w których byliście. A możecie przejść do planowania podróży i wyjazdów, aby odkrywać coraz to nowe miejsca:) Nie wiem, jak to się stało, że nie mamy jeszcze swojej, ale znalazła się w naszym liście do Mikołaja 🙂 Kilka do wyboru jest na przykład tutaj w sklepie Busem Przez Świat.

 • Nerka – saszetka noszona w pasie.

U nas sprawdza się znakomicie. I dzieci bardzo lubią swoje nerki. Posiadanie nerki sprawia, że częściej pamiętają o zabraniu swoich rzeczy, sprawdzeniu czy wszystko mają. Na rynku jest mnóstwo wersji, wzorów. Wybierz taką ,która spodoba się Twojemu dziecku. Moja rada – wybierz raczej większą niż mniejszą – dzieci mają dużo skarbów i dużo skarbów próbują w swoich nerkach zmieścić :). Tutaj link do przykładowych saszetek moro.

Emil z nerką

 • Scyzoryk

Uwierz mi, każde dziecko ucieszy się ze scyzoryka. Oczywiście warto dopasować scyzoryk do wieku dziecka. Nie trzeba inwestować od razu w mega rozbudowanego multitula, na początek wystarczy dość podstawowa wersja. Taki prezent można wykorzystać choćby na spacerze. Nie wspominając o przydatności na większych wyprawach w świat. To jest też prezent, który uczy odpowiedzialności. Nasze dzieci korzystają z takiego.

 • Plecak

Przypuszczam, że każde dziecko ma jakiś plecak. Zwykle jednak skupiamy się na dziecinnych wzorach, z postaciami z bajek, często jednokomorowych niewielkich plecakach. Tym razem pomyśl o plecaku turystycznym. Sprawdź funkcjonalności. Możliwości jest też sporo. Dobierz plecak do posiadanego budżetu i upodobań kolorystycznych dziecka. A jeśli opowiesz dziecku, po co plecak ma te różne kieszonki, linki, gukmi, uchwyty  inne dodatkowe “gadżety” uwierz mi, że dość szybko będzie chciało je wypróbować:). Może obejrzysz na przykład taki. 

 • Odzież termoaktywna (bądź bielizna termiczna)

Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi to prezent dla świadomego amatora podróży:) mam na myśli to, że taki prezent niekoniecznie sprawi dziecku radość, jeśli ono nie wie, po co to jest. Natomiast na przykładzie swoich dzieci wiem, że nowa termoaktywna odzież ich cieszy. Po zapoznaniu się z jej funkcjonalnością, każdy następny raz, gdy wyrosną ze swojego egzemplarza, cieszy, że znowu mają się w co ubrać w czasie wyjazdu. Odzież termiczna ma kilka zalet – przeważnie zajmuje mało miejsca w bagażu, jest lekka, utrzymuje właściwą termikę ciała przez co jest praktyczna przez cały rok. Hania z Emilem używają jej w szkole na zajęciach sportowych, na spacerach i oczywiście na wyjazdach o każdej porze roku. Absolutny “must have” każdego podróżnika, nawet jeśli nie chcesz kupować jej na prezent – rozważ kupienie jej po prostu 🙂 My korzystamy z tej z Decathlonu i możemy ją polecić.

 • Podróżnik – zeszyt wspomnień

Jest to doskonały prezent, dzięki któremu dziecko może na bieżąco, w czasie podróży notować co mu się podobało, opisywać swoje przeżycia, zapisywać odwiedzone miejsca. Dla uczniów takie zapiski z wyjazdu będą bardzo pomocne, gdy przyjdzie zrobić prezentację o wakacjach, o odwiedzonym kraju, mieście, czy spotkanych w czasie podróży zwierzątkach.  Do kupienia tutaj.

podróznik zeszyt

 • Lornetka lub luneta

To wyposażenie każdego obserwatora. W czasie podróży posiadanie lornetki zdecydowanie pomaga poznawać świat, zobaczyć miejsca, do których nie zawsze da się dojechać bądź dojść. Lornetkę czy lunetę można tez wykorzystywać właściwie przez cały rok, na spacerach a nawet do obserwacji z okna. Nasz lornetka zdecydowanie cieszy się w domu powodzeniem. Dostępne na przykład w sklepie Tublu

Emil z lornetką

 • Wiaderko silikonowe

Może to brzmi co najmniej dziwnie, szczególnie zimową porą, gdy za oknem teoretycznie leży śnieg. Ale wiaderko silikonowe podróżuje z nami właściwie wszędzie i sprawdza się i przydaje w wielu sytuacjach (na przykład na grzyby, na jagody, na plażę, na spacer, do noszenia wody itd.). Do tego jest lekkie, łatwe do spakowania i zajmuje mało miejsca. Jest też bardzo wytrzymałe – nasze mają już po kilka lat i kolejne lata na służbie przed nimi:). Dostępne na przykład w sklepie Tublu

dzieci z wiaderkami

 • Gry magnetyczne – małe i poręczne

Prawda jest taka, że choćbyśmy byli w najbardziej atrakcyjnej podróży, nadejdzie taki moment, że dziecko powie, że się nudzi, albo, że chce się pobawić, albo…ile jeszcze będziemy jechać?… To są momenty, które ograniczysz posiadając małe ale fajne zabawki czy gry. Magnetyczne sprawdzą się w każdych właściwie warunkach, na plaży w czasie wiatru i w trzęsącym się pociągu. Do tego są małe i poręczne:) Do kupienia w sklepie Tublu, na przykład takie .

gry magnetyczne

 • Aparat fotograficzny

Nie dziw się proszę. Na pewno lubisz robić zdjęcia i robisz ich sporo w czasie każdej podróży. Przecież oprócz tego, co zostaje w naszej pamięci, warto mieć coś, do czego później można wrócić – na przykład zdjęcia. Aparat, który zaspokoi potrzeby dzieci nie musi być szokująco drogi, warto żeby miał opcję kręcenia filmików. A możliwość robienia własnych zdjęć i filmików czyni podróż dziecka o wiele atrakcyjniejszą. Sprawdzone, przetestowane. Dzieci też często, albo prawie zawsze, mają inne spojrzenie na to co Nas otacza, niż my. I to będzie widać na ich zdjęciach i w ich filmikach. A jeśli oddalisz się “przypadkiem” i dasz dziecku przestrzeń na kreatywna twórczość – uwierz, rezultaty mogą być bardzo zaskakujące (pozytywnie).

 • Latarka (do ręki lub czołówka)

Latarka to przedmiot, który chyba każdy bądź prawie każdy ma w domu. Jeśli jakimś cudem Twoje dziecko nie ma jeszcze latarki, albo ma taką malutką, która ledwie sięga światłem czubka butów, koniecznie pomyśl o wyposażeniu dziecka w coś lepszego 🙂 Czołówka, czyli latarka zakładana na głowę, to wspaniały wynalazek, który oprócz tego, że jest źródłem światła, nie zajmuje nam rąk i łatwo możemy wykonywać potrzebne czynności – rozkładać namiot, szukać czegoś w plecaku czy sznurować buty. To na prawdę świetny prezent dla dziecka:) My od kilku lat używamy czołówek Petzl i jesteśmy bardzo zadowoleni 🙂 Link do czołówek Petzl tutaj.

 • Śpiwór

To kolejny bardzo przydatny produkt dla podręczników. szczególnie dla tych, którzy lubią spać pod namiotem, a niekoniecznie w pokojach hotelowych. Hania i Emil są bardzo zadowoleni z posiadania swoich śpiworów i lubią w nich spać. Posiadanie swojego śpiwora przydaje się też jak idziemy nocować do kolegi albo koleżanki, albo do biwakowania w ogrodzie 🙂 My używamy śpiworów Colemana i są ok 🙂 link tutaj.

 

To tyle od Nas. Jeśli masz jakieś inne pomysły na prezent dla małego podróżnika, pisz śmiało w komentarzu, im dłuższa lista, tym większy wybór i więcej inspiracji 🙂 A jeśli masz chęć przygotować podarunek własnoręcznie, to może spodoba Ci się nasz pomysł na grę DIY, którą możesz pobrać z tego wpisu.

konkurs

A na koniec mam jeszcze dla Ciebie KONKURS, w którym do wygrania są dwa z powyższej  listy prezentów i trzeci prezent niespodzianka 🙂

Zasady konkursu:

1. Wejdź na nasz profil na Facebooku lub Instagramie i dołącz do konkursu. Szukaj postów z powyższym konkursowym zdjęciem i dołącz do konkursu w komentarzach pod postem:)

2. W komentarzu pod postem konkursowym na Facebooku lub Instagramie napisz, który pomysł na prezent z naszej listy podoba Ci się najbardziej:)

3. Polub nasz profil na Facebooku lub Instagramie.

4. Udostępnij post konkursowy na swoim profilu na Facebooku lub na Instagramie.

Bawimy się do 16 grudnia do północy. Dnia 17 grudnia ogłaszamy trzech zwycięzców i wysyłamy nagrody.

Biorąc udział w konkursie wyrażasz zgodę na podanie swoich danych adresowych (lub adresu paczkomatu) w celu wysłania nagrody. Facebook ani Instargram nie są współorganizatorem konkursu.

 

Do wygrania:

1 x książka Wyprawa pięciu mórz

1 x Nela w krainie orek

1 x prezent niespodzianka.

 

Please follow and like us:
2 comments Add yours

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *