Zabawki DIY – korzyści dla dziecka i rodzica
DIY – Do It Yourself czyli Zrób To Sam
Nie wiem jak Ty, ale ja, w natłoku tego wszystkiego co zalega na półkach w sklepach z zabawkami, a właściwie we wszelakich sklepach, gdzie jest opcja wcisnąć na półki cokolwiek dla dzieci, uwielbiam “uciekać” w strefę działań DIY 🙂 Odkąd moje dzieci nauczyły się trzymać nożyczki i klej, i ołówek i wstążki itp. itd. bardzo często coś sobie robimy, majsterkujemy i wymyślamy:). Ilości gier, które stworzyli Hania i Emil już nawet nie zliczę. Nie wspominając o budowlach, ludzikach, labiryntach i wielu innych rzeczach, które zaczęły pojawiać się w naszym otoczeniu. Zabawki DIY po prostu lubimy:)
Z takich zabaw i zabawek DIY płynie wiele korzyści, także warto znaleźć czas i chęci na takie aktywności. A gdy dzieci są już samodzielne, podrzucenie im pomysłu na zabawę DIY “kupi” Ci czas na kawę i poczytanie ulubionego magazynu czy książki 🙂 Jednocześnie robisz coś super dla swoich dzieci, bo płyną dla nich (i dla Ciebie też) takie korzyści:
Skupienie i koncentracja
Przygotowywanie zabawek typu zrób to sam wiąże się z koniecznością włożenia swojej własnej pracy w proces jej powstawania. Czasem wystarczy jedna czy dwie minuty, czasem jest to kilkanaście minut podążania na kolejnymi punktami instrukcji. Aby wykonać cały proces poprawie dziecko mocno koncentruje się na wykonaniu kolejnych czynności. Tym sposobem wyrabia sobie umiejętność dłuższego skupienia uwagi na jednej aktywności. Bedzie to miało bardzo pozytywny wpływ na naukę w szkole i umiejętność skupiania się na lekcjach.
Rozwój motoryczny
Przy przygotowywaniu zabawek typu DIY wykuje się zazwyczaj kilka różnych czynności, takich jak wycinanie, rysowanie, przyklejanie, nawlekanie. Wszystkie te zadania pozytywnie wpływają na rozwój motoryki dziecka jak również na koordynację oko-ręka czyli wzrokowo-ruchową. Ta złożona umiejętność poznawcza rozwija się głównie w wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym. Jednak bardzo ważne jest aby pracować nad jej wyostrzeniem i udoskonalaniem w wieku późniejszym a nawet dorosłym. Prawidłowy rozwój w tym zakresie jest bardzo istotny a słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa może prowadzić do zaburzeń w rozwoju czy zaburzeń w uczeniu się.
Satysfakcja i radość
Samodzielne (bądź też z pomocą rodzica czy rodzeństwa) wykonanie zabawki pociąga za sobą ogromną satysfakcję i radość. Dziecko widzi swoją siłę sprawczą, czuje nakład pracy włożonej w wykonanie zabawki. Takie zabawki często niosą wiele więcej radości niż gotowy kupiony produkt i angażują dziecko w zabawę na dłużej.
Pewność siebie
Kolejny bardzo pozytywny aspekt to budowanie pewności siebie. Dziecko widzi, że umie zrobić kolejną rzecz. Widzi, że odnosi sukcesy na polu tych kolejnych zadań i czynności, niejako przy okazji buduje swoje poczucie wartości i pewność siebie. Z każdym kolejnym projektem czy wykonaną zabawką, utwierdza się w przekonaniu, że umie sobie poradzić.
Kreatywność
Wszelkie przedmioty typu zrób to sam znakomicie wpływają na kreatywność. Nawet jeśli skorzystamy z szablonów to już sam fakt, że trzeba pokombinować, jak to złożyć w całość, pobudza nasz proces myślowy. Zauważyłam u moich dzieci, że im więcej zabaw typu DIY wprowadzamy, tym bardziej są kreatywni. Już podczas tworzenia wpadają na nowe pomysły co i jak zrobić, a w czasie gry czy zabawy, powiedzenie “sky is the limit” nabiera dosłownego znaczenia:) Efekty zauważam nie tylko w zabawie, ale i na płaszczyźnie edukacji – wymyślić i zaplanować prezentację – nie ma sprawy. Wymyślić i zrobić upominek mikołajkowy dla kolegi lub koleżanki – proszę bardzo. Emil na przykład wrócił ostatnio ze szkoły z informacją, że zrobił grę, grali z kolegami w klasie (i tu się okazuje, że DIY wpływa na relacje społeczne i interakcje z innymi:). Potem zabrał ją do domu i kontynuowaliśmy granie w domu.
Oszczędność
W czasach konsumpcjonizmu, jaki zapanował obecnie na świecie (na wszczęcie społeczeństwo zaczyna się ograniczać w tym zakresie, choć to “nowy” i dość powolny proces) zabawki DIY są jak powrót do korzeni. A przy tym przeważnie jest to bardzo oszczędne rozwiązanie. Oczywiście często materiały potrzebne do stworzenia swojego dzieła kosztują, i to nie mało. Jednak w większości przypadków zabawki DIY to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, a nawet ekologiczne:). Wiele takich zabawek czy przedmiotów można wykonać z rzeczy, które w innym razie trafiłyby na wysypisko śmieci.
Logiczne myślenie i zaradność
To chyba jest bardzo oczywiste, że gdy musimy sami wykombinować co i jak zrobić to włącza nam się inny poziom myślenia. Na pewno każdy z nas nie jeden raz zauważył, że wystarczy zacząć coś robić, tworzyć czy też analizować możliwości zrobienia czegoś a umysł podpowiada nam coraz to nowe rozwiązania i pomysły. I mam takie poczucie, że im więcej aktywności DIY w naszym życiu, tym więcej różnych rozwiązań i pomysłów przychodzi nam do głowy. Kolejny przykład na to, że trening czyni mistrza. W ten sposób budujemy sobie “bazę” pomysłów i rozwiązań. Dzięki tej bazie w nowych pojawiających się sytuacjach łatwiej przychodzi nam znalezienie rozwiązania. Każdy chyba przyzna, że taka zaradność się przydaje i ułatwia życie:)
Prezent na zakończenie:)
Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać Twoje wątpliwości co do sensowności zabaw i zabawek DIY (jeśli jakiekolwiek wątpliwości były). I przekonać Cię, że warto czasem i w taki sposób spędzić czas:)
Teraz mam dla Ciebie prezent. Możesz przygotować ze swoimi dziećmi grę, którą wymyśliliśmy i zrobiliśmy w naszej rodzinie.
Na zdjęciu powyżej widzisz naszą wersję. Klikając w przycisk poniżej, możesz zostawić swój adres email, na który wyślemy Ci piękny plik PDF z elementami do przygotowania Twojej gry.
Ciekawa jestem, ile pomysłów i innowacji w czasie gry zaproponują Twoje dzieci:)
Napisz w komentarzu, albo w wiadomości do nas. Albo pokaż w swoich mediach społecznościowych używając #nazwiadach 🙂
Na koniec podrzucę Ci jeszcze link do fajnego artykułu o kreatywności u dorosłych:)
Jeśli podoba Ci się ten wpis, będzie nam miło jeśli udostępnisz go dalej i polecisz swoim znajomym. Może oni też polubią zabawki DIY. Dziękujemy 🙂
A jeśli szukasz pomysłu na weekendowy wypad z rodziną, to może ten wpis Cie zainspiruje.
Bardzo popieram i też lubimy zrobić sami. Zauważyłam też, że wtedy dzieci bardziej szanują i nie niszczą tak, jak tych rzeczy kupnych i sprezentowanych.
coś w tym jest:) pozdraiamy:)